Nawigacja
Konna Grupa Rekonstrukcji Historycznych "KRESY" (K-GRH KRESY)
Strona Główna
O nas
Szwadron Korpusu Ochrony Pogranicza "Olkieniki"
4 Pułk Strzelców Konnych Księstwa Warszawskiego
Forum
Linki
Kontakt
Szukaj

10 Pułk Ułanów Litewskich (10 PUL)
Historia
Sztandar
Barwy pułku
Odznaka pułkowa
Marsz pułkowy
Święto Pułkowe
Galeria
Źródła i materiały historyczne
Teki Andrzeja Siegieńczuka
Współczesne tradycje pułkowe
Anegdoty
Żurawiejki

Aktualnie online
Gości online: 1

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 134
Najnowszy użytkownik: ewa
O nas
Święto 10 Pułku Ułanów Litewskich w Białymstoku przy bramie koszar 18 Białostockiego Pułku Rozpoznawczego, 13 maj 2012 r. Fot. Andrzej Niedźwiecki.XI Piknik Kawaleryjski - Dni Kawaleryjskie w Suwałkach, 18 czerwiec 2011 r.Plan zdjęciowy do filmu Jerzego Hoffmana „Bitwa Warszawska 1920”, pola bitwy pod Komarowem, 23-25 sierpień 2010 r.
II Piknik Militarny „Misja Wschód” w Ogrodniczkach k. Supraśla, 10 czerwiec 2012 r. Art Foto Dorota PasekŚlub Moniki i Mariusza Kostrowskich. Białystok, 15 wrzesień 2012 r.Ślub Moniki i Mariusza Kostrowskich. Białystok, 15 wrzesień 2012 r.
Plan zdjęciowy do filmu Jerzego Hoffmana „Bitwa Warszawska 1920”, pola bitwy pod Komarowem, 23-25 sierpień 2010 r.Plan zdjęciowy do filmu Jerzego Hoffmana „Bitwa Warszawska 1920”, pola bitwy pod Komarowem, 23-25 sierpień 2010 r.VI Piknik Kawaleryjski – Dni Kawaleryjskie w Suwałkach 20 maj 2006 r. Fot. Dorota Skłodowska.
opis7Rajd z Białegostoku do Kocka, Łozice k. Hajnówki, 28 września 2008 r.Rajd z Białegostoku do Kocka, Łozice k. Hajnówki, 28 września 2008 r.

Stowarzyszenie Konna Grupa Rekonstrukcji Historycznych „Kresy” powstało w ramach szeroko pojętego ruchu rekonstrukcyjnego wywodzącego się z obszaru zainteresowań historii kawalerii II Rzeczypospolitej Polskiej. Nosząc mundur Wojska Polskiego w barwach 10 Pułku Ułanów Litewskich, jako ubiór organizacyjny, członkowie stowarzyszenia zobowiązani są do przestrzegania zasad żołnierskiego zachowania się wg dawnych i współczesnych regulaminów oraz wojskowego przeszkolenia konnego. Rekonstrukcja dla nas jest nie tylko interesująca, atrakcyjna i nieszablonowa lekcją historii, ale sposobem oddawania hołdu tym wszystkim, dzięki którym jesteśmy tu, gdzie jesteśmy. Doskonałym jej uzupełnieniem jest utrzymywanie kontaktów ze środowiskami kombatanckimi i otaczanie opieką miejsc pamięci. Realizując swoje zadania grupa unifikuje swoje cele i regulaminy z innymi stowarzyszeniami w ramach tzw. „kawalerii zielonej”.

Konna GRH „Kresy” na podstawie porozumienia z Podlaskim Oddziałem Straży Granicznej w Białymstoku zobowiązana jest także do utrzymania w swoich szeregach jednej sekcji kawalerii Korpusu Ochrony Pogranicza z okresu międzywojennego do celów reprezentacyjnych.

Realizując dalsze bloki tematyczne z zakresu rekonstrukcji jazdy polskiej sięgnęliśmy do epoki napoleońskiej. Tworzone w duchu rewolucji francuskiej Wojsko Polskie i jego czyny bojowe stały się atrakcyjnym polem zainteresowań dla pasjonatów kawalerii, liczących na wiele przygód naukowych i rekonstrukcji. Wybór barw pułkowych padł na 4 Pułk Strzelców Konnych Księstwa Warszawskiego. W celu koordynacji działań z innymi stowarzyszeniami grupa współpracuje z „Arsenałem – Stowarzyszeniem Regimentów i Pułków Polskich 1717-1831”.

Efekty naszej pracy są nie tylko prezentowane w formie widowisk historycznych, są również wykorzystywane na potrzeby teatru, telewizji i filmu. Twórcy wielkiego ekranu chętnie zwracają się o pomoc właśnie do rekonstruktorów odtwarzających dany okres historyczny. Praca na planie filmowym zarówno w kraju („Bitwa Warszawska 1920”) jak i zagranicą („Dzienniki z Poll”) stała się dodatkowym motorem napędowym w szkoleniu dużych oddziałów kawalerii.

Rekonstrukcji kawalerii należy poświęcić o wiele więcej czasu i zapału, niż to się na początku może wydawać. Sama nauka jazdy konnej zajmuje średnio około 2 lat i tylko niektórzy mogą osiągnąć poziom podstawowy. Poznanie wyposażenia i uzbrojenia oraz umiejętności posługiwania się nim, to tylko drobna strona realiów kawalerii. Jednak bez względu na stopień wyszkolenia podstawą zachowania rekonstruktorów musi być szacunek dla munduru, dla osób starszych, często kombatantów, pamięć o świętach narodowych, rocznicach patriotycznych i wdrażaniu w życie ideałów, które towarzyszyły wszystkim pokoleniom Polaków walczącym o niepodległość.

Nie bez wpływu na działalność stowarzyszenia ma również położenie geograficzne naszych Małych Ojczyzn. O ile sfera naszej pracy rekonstruktorskiej, w formie widowisk plenerowych, odtwarzania jakiegoś oddziału jazdy, wyposażenia i atrybutów z nim związanych jest namacalna i widoczna dla każdego, o tyle kryterium przestrzeni badawczej jest związana z wielokulturowym pograniczem Polski północno-wschodniej i odnosi się do obszaru dawnego Wielkiego Księstwa Litewskiego a ściślej jego dziedzictwa kulturowego.

Polska jest dziś najbardziej jednorodnym etnicznie państwem w Europie. Jednak nadal w jej granicach znajdują się skrawki dawnego wielokulturowego, wielonarodowego i wieloreligijnego państwa leżącego pomiędzy wschodem i zachodem, które już od ponad dwustu lat nie istnieje i nie budzi takich emocji jak kiedyś, ale przypomina o „miniaturze wspólnoty narodów” dawnej Rzeczpospolitej, o commonwealth. Wschodnia część dzisiejszego województwa podlaskiego i północno-wschodnie krańce lubelskiego to dawne ziemie województw trockiego i brzeskolitewskiego w Wielkim Księstwie. Tereny te wraz z historycznym Podlasiem położone niegdyś w centrum Rzeczpospolitej Obojga Narodów, dziś są pozostałością dawnych kresów i ojczyzną nowych „ostatnich obywateli Wielkiego Księstwa Litewskiego”.

Można powiedzieć, że filarem naszej działalności jest poszukiwanie reliktów przeszłości, oryginalności i inspiracji w obszarze zainteresowań historią farmacji kawaleryjskich z jednej strony, z drugiej zaś promowanie historii wojskowości i poszanowanie tradycji oręża. Określając swoje zainteresowania ograniczyliśmy się jedynie do przestrzeni i natury kawalerii.

Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Narodowe Archiwum Cyfrowe