Nawigacja
Konna Grupa Rekonstrukcji Historycznych "KRESY" (K-GRH KRESY)
Strona Główna
O nas
Szwadron Korpusu Ochrony Pogranicza "Olkieniki"
4 Pułk Strzelców Konnych Księstwa Warszawskiego
Forum
Linki
Kontakt
Szukaj

10 Pułk Ułanów Litewskich (10 PUL)
Historia
Sztandar
Barwy pułku
Odznaka pułkowa
Marsz pułkowy
Święto Pułkowe
Galeria
Źródła i materiały historyczne
Teki Andrzeja Siegieńczuka
Współczesne tradycje pułkowe
Anegdoty
Żurawiejki

Aktualnie online
Gości online: 2

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 134
Najnowszy użytkownik: ewa
Powitanie
Czołgów było tyle, ile zniszczyliśmy...
Napisane przez admin dnia grudzień 16 2012 23:32:28
Czołgów było tyle, ile zniszczyliśmy...
Przewrotność historii spowodowała, że pewien wrześniowy mit przedstawia narodową broń Polaków – kawalerię, źródło naszej dumy, jako symbol zacofania przedwojennego Wojska Polskiego. Od ponad pół wieku słyszy się o szarżach polskich kawalerzystów na niemieckie czołgi w Wojnie Obronnej 1939 r. Hitlerowska propaganda chciała udowodnić w ten sposób bezsens polskiego oporu, archaiczność polskiej armii i wielką przewagę techniczną Niemiec. To, co dla jednych jest dowodem miłości Ojczyzny i bezprzykładnego heroizmu, dla innych jest przejawem bezmyślnego zaślepienia i braku kompetencji. Dlatego tak ważne jest, aby dla młodego pokolenia, obraz szaleńczych ataków na pancerne jednostki wroga należał już do zatartych stereotypów. Dziś nie musimy udowadniać, że Polacy w 1939 r. stawiali o wiele bardziej skuteczniejszy opór, niż rok później, teoretycznie o wiele lepiej przygotowane do wojny, połączone armie Francji i Wielkiej Brytanii. Jednak wciąż musimy walczyć z przekonaniem o straceńczych szarżach tak głęboko zakorzenionych w świadomości zbiorowej narodu.

Czytaj więcej
XII Piknik Kawaleryjski w Suwałkach.
Napisane przez admin dnia grudzień 16 2012 20:41:53
XII Piknik Kawaleryjski w Suwałkach.
UCZEŃ PRZEŚCIGNĄŁ MISTRZA!

Piknik Kawaleryjski lub też Dni Kawaleryjskie w Suwałkach organizowane przez miejscowe Muzeum Okręgowe wpisały się już w coroczny kalendarz wielu grup i stowarzyszeń z całego kraju. Tym razem do konkursu sprawności kawaleryjskiej przystąpiło rekordowo 46 zawodników. W dwudniowych zmaganiach najlepszy okazał się, ku zaskoczeniu wszystkich, Michał Piasek na Kasztelanie z 14 Harcerskiej Drużyny Jeździeckiej „Spirydion” w barwach 5 Pułku Ułanów Zasławskich z Ostrołęki zdobywając szablę wz. 1921. Natomiast ubiegłoroczni zdobywcy 2 i 3 nagrody w tym roku zamienili się miejscami. Drugi był Andrzej Kowalczyk na Pianoli ze Szwadronu Toporzysko w barwach 3 Pułku Strzelców Konnych im. Hetmana Polnego Koronnego Stefana Czarnieckiego (otrzymał lancę francuską wz. 1913), a trzeci Piotr Piasek na Medyku opiekun 14 Harcerskiej Drużyny Jeździeckiej „Spirydion” (zdobył ładownice do kb Mauser). A więc wielokrotny weteran zawodów kawaleryjskich w Suwałkach, obecny co roku od trzeciej edycji Piotr Piasek z Ostrołęki, jak wszyscy się domyślamy odniósł w tych dniach podwójne zwycięstwo i chyba wygrana syna jest najlepszym ukoronowaniem jego dotychczasowej działalności. Michał Piasek od lat pod okiem ojca trenuje również łucznictwo konne, w którym zdobywa coraz wyższe miejsca w konkursach krajowych i międzynarodowych. Próbkę swoich umiejętności w tej dziedzinie zaprezentował na widowiskowym pokazie w przerwie między konkursami strzelając z łuku w galopie do celów stałych i ruchomych.

Czytaj więcej
Jubileusz 40-lecia Klubu Jeździeckiego "Białystok"
Napisane przez admin dnia maj 22 2008 22:26:14
Jubileusz 40-lecia Klubu Jeździeckiego „Białystok”
W tym roku Klub Jeździecki „Białystok” na terenie swojej stajni w Ignatkach (w gminie Juchnowiec Kościelny) niezwykle hucznie obchodził 40-lecie powstania. Jest tym samym najstarszym klubem jeździeckim na Podlasiu. Z tej okazji 27 kwietnia na błoniach rozciągających się wokół starych zabudowań dworskich należących do klubu zorganizowano liczne gry i konkursy. M. in. militarne pokazy piesze i konne z udziałem naszego Szwadronu Kawalerii oraz Bractwa Historycznego Winland, Pospolitego Ruszenia Ziemi Tykockiej, 5 Pułku Piechoty Legionów „Zuchowatych” i plutonu rozpoznania 18 Batalionu Obrony Terytorialnej. Natomiast podlaskie kluby jeździeckie miały okazję zaprezentować swoich jeźdźców i konie w specjalnie zorganizowanym dla nich „Turnieju Rycerskim Św. Jerzego”. Autorzy festynu sięgnęli także do barwnej historii klubu prezentując wystawę fotografii pt.: „40 lat KJB”.


Czytaj więcej
Wojciech Adamczyk - o tym jak rozpoznać oryginalną odznakę oficerską i podoficerską 10 Pułku Ułanów Litewskich
Napisane przez admin dnia marzec 15 2008 22:49:51
Wojciech Adamczyk - o tym, jak rozpoznać
oryginalną odznakę oficerską i podoficerską
10 Pułku Ułanów Litewskich
Artykuł ten poświęcony jest odznace oficerskiej 10 puł. Nie będzie w tym żadnej przesady z mojej strony, jeżeli zaliczę ją do grupy odznak wyjątkowo rzadko pojawiających się na rynku kolekcjonerskim. Powód jest tylko jeden, niewiele ich się zachowało. To prawdopodobnie jest przyczyną wykonania tak wielu różnych kopii. Niektóre z nich posiadają znamiona świadczące o tym, że mogły być zrobione w II RP. Te tak zwane lepsze kopie z lat siedemdziesiątych były zbliżone wykonawstwem do oryginalnych odznak. Myślę, że zostały zrobione przez żyjących jeszcze w tym czasie grawerów przedwojennych. W Polsce jest bardzo wielu zbieraczy odznak kawaleryjskich.


Czytaj więcej
Pomóżmy Michałowi
Napisane przez admin dnia marzec 12 2008 20:24:42
Pomóżmy Michałowi
Michał Sulima, ma 22 lata, urodził się i mieszkał we Wrocławiu. Po ukończeniu nauki w XVII LO – w klasie o profilu wojskowym, odbył służbę wojskową w Szwadronie Kawalerii Wojska Polskiego w Warszawie. Następnie pracował jako instruktor jazdy konnej i kierownik stajni w okolicach Wrocławia, a później Warszawy. Od najmłodszych lat interesował się sportem i turystyką. Od tego czasu cały jego świat koncentrował się wokół koni, to z nimi chciał związać swoją przyszłość...
Niestety, w dniu 23 czerwca 2007 – Michał uległ poważnemu wypadkowi samochodowemu. Do tej pory nie odzyskał świadomości.


Czytaj więcej
W karnawale doba bywa zakrótka
Napisane przez admin dnia marzec 11 2008 22:13:43
W karnawale doba bywa zakrótka
a zwłaszcza na Balu Ułańskim
Bal Ułański powinien kojarzyć się wszystkim z licznymi imprezami towarzyskim organizowanymi przez korpus oficerów i podoficerów kawalerii przedwojennych garnizonów Wojska Polskiego. Każdy pułk miał swój wielki bal. Jednak zabawy organizowane przez pułki jazdy cieszyły się szczególną sławą. Obowiązywał tam bowiem specjalny kawaleryjski fason. Wówczas karnawał był okresem ciężkiej orki towarzyskiej. Dobrze wychowani i ułożeni, wysportowani, w każdym calu zadbani kawalerzyści i co miało nie małe znaczenie - przeważnie kawalerowie, byli najbardziej pożądanymi tancerzami i partnerami.


Czytaj więcej
Zapomniany szwadron
Napisane przez admin dnia grudzień 08 2007 00:37:30
Zapomniany szwadron
Formacjami wojskowymi specjalnego przeznaczenia w czasach II Rzeczpospolitej były oddziały Korpusu Ochrony Pogranicza strzegące nienaruszalności granic. Mało kto wie, że w czasie formowania się KOP w latach 1924-1926 w 10 Pułku Ułanów Litewskich został zorganizowany dodatkowy szwadron kawalerii, który wszedł w struktury KOP i do wybuchu II wojny światowej dozorował granicę polsko-litewską na strażnicy w Olkienikach. Oddział ten był co roku uzupełniany kontyngentem ułanów szeregowych białostockiego pułku kawalerii aż do 1938 roku włącznie.


Czytaj więcej
Sensacja – „Ostatni w rozkazie”
Napisane przez admin dnia listopad 23 2007 19:39:59
Sensacja – „Ostatni w rozkazie”
10 Pułk Ułanów
Wniosek na odznaczenie Krzyżem Virtuti Militari
St. ułan Roszkowski Antoni
Kolejność lokaty pułkowej wniosku –
Odznaczenia V. M. – nie posiada
Funkcja: szeregowiec.
Dnia 25.IX.39 r. wysłany jako goniec z meldunkiem od patrolu ppor. Urbanowicza do dowódcy dyw. kaw. nie otrzymując dokładnego m. p. dywizji, jedynie ogólne określenie rejon Międzyrzec – Biała, przebywa z m. Mordy około 40 km, dwukrotnie spotyka się z nieprzyjacielem i na czas przynosi ważny meldunek.
Dnia 2.X.39 r. w bitwie pod Serokomlą, nie zważając na bardzo silny ogień ckm nieprzyjaciela, pod którym załamało się natarcie szwadronu, widząc leżącego rannego dowódcę plutonu ppor. Urbanowicza, wraca i wynosi go z pola walki.Czytaj więcej
Młodzieżowe Obchody Święta Niepodległości w Supraślu
Napisane przez admin dnia listopad 12 2007 16:27:27
Młodzieżowe Obchody Święta Niepodległości
w Supraślu
W tym roku najważniejsze święto narodowe – Dzień Niepodległości – Supraśl świętował dwukrotnie. Dwa dni przed głównymi uroczystościami (9 listopada w piątek) Supraski Urząd Miejski, Centrum Kultury i Rekreacji oraz Parafia pw. Świętej Trójcy zorganizowały Młodzieżowe Obchody Święta Niepodległości. Obchody adresowane były głównie do uczniów supraskich szkół, którzy w ramach zająć lekcyjnych spotkali się przy pomniku Orła Białego w Parku Miejskim, gdzie odbyła się część artystyczna.


Czytaj więcej
Nie mogą u siebie, więc grają w Polsce. „Tutejsi” na zlecenie Telewizji Białoruś
Napisane przez admin dnia październik 29 2007 21:29:18
Nie mogą u siebie, więc grają w Polsce.
„Tutejsi” na zlecenie Telewizji Białoruś
Jeden z reżyserów spektaklu „Tutejsi” Dariusz Szada-Borzyszkowski z białostockiej TVP do realizacji scen rodzajowych, ukazujących przemarsze armii polskiej, radzieckiej i niemieckiej przez tereny dzisiejszej Białorusi, zatrudnił białostocki Szwadron Kawalerii, który miał nawet okazję użycia własnych barw 10 Pułku Ułanów Litewskich, co zresztą było zgodne z prawdą historyczną. Po zdjęciach z 28 października w Tykocinie pozostał pewien niedosyt z powodu braku scen batalistycznych, w których polska kawaleria starłaby się z nawałą bolszewicką.


Czytaj więcej
III Hubertus Kawaleryjski - Skrybicze 2007
Napisane przez admin dnia październik 24 2007 22:25:37
III Hubertus Kawaleryjski – Skrybicze 2007
Tegoroczny hubertus w Skrybiczach był najwcześniejszą imprezą tego typu w naszym regionie. Odbył się 13 października, a więc aż trzy tygodnie przed kalendarzowym dniem św. Huberta, patrona wszystkich myśliwych, jeźdźców i koni. Termin był wybrany tak, aby nie kolidował z innymi gonitwami myśliwskimi w sąsiednich stajniach.
Nie było tym razem niespodzianek atmosferycznych (np. śniegu), a wręcz przeciwnie. Goście z Suwałk – polskiego bieguna północnego, przywieźli nam słoneczną pogodę.Czytaj więcej
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Narodowe Archiwum Cyfrowe